Proslov:

Jarní putování za probuzeným vulkánem Etna. Ubytováni v Aci Trezza. Výjezd na Etnu.

V únoru roku 2017 začala již aktivní sopka Etna chrlit nově další proudy lávy na jihovýchodním úpatí hory. Proto jsme neváhali a po zajištění letenek jsme vyrazili tento jedinečný úkaz shlédnout na vlastní oči.

Fotogalerii můžete vidět na tomto webu.
Trasa celkem: 3.035km. Letecká společnost: Wizzair (Katowice)

Den 1. (24.3.2016) – Přejezd přímou cestou do Berlína

ujeto celkem ... 532 km
PRVNÍ PRODLOUŽENÝ VÍKEND V TOMTO ROCE MUSÍME VYUŽÍT A TAK SE ZAJIŠTĚNÝM UBYTOVÁNÍM STARTUJEME AUTO SMĚR BERLÍN. VYJÍŽDÍME KOLEM DESÁTÉ RÁNO, CESTA NEBUDE DLOUHÁ A TAK PLÁNUJEME DOJEZD SLADIT S NÁSTUPEM UBYTOVÁNÍ V HOTELU.
HOTEL
JEDEME DLE VOLBY NAVIGACE S PRIORITOU RYCHLOSTI, PROTO NÁS VEDE NA HRADEC KRÁLOVÉ, DÁLNICE PODĚBRADY A PRAHA. JEDE SE PLYNULE. Z PRAHY POKRAČUJEME DÁL NA SEVER, PŘES ÚSTÍ NAD LABEM A DÁLNICÍ NA DRÁŽĎANY. NĚMECKÉ DÁLNICE ZŘEJMĚ NENÍ NUTNÉ PŘEDSTAVOVAT, PO NICH TO FRČÍ JEDNA BÁSEŇ A PO PĚTI HODINÁCH JÍZDY PARKUJEME PŘED HOTELEM SE ZAMLUVENÝM UBYTOVÁNÍM V HOTELU SEMINARIS. MÁME V PLÁNU PROHLÉDNOUT OKOLÍ HOTELU, RESTAURACE, BARY, MÍSTNÍ PRODEJNU POTRAVIN A BLÍZKOU ZASTÁVKU METRA. MÍSTO NA PARKOVÁNÍ JE HNED POD OKNY NAŠEHO POKOJE V HOTELU, JAK JSME POZDĚJI ZJISTILI, TAKŽE HURÁ NA RECEPCI. CHECK-IN PROBĚHL RYCHLE A BEZ PROBLÉMŮ. TAK JAKO VŽDY SI ZAMLOUVÁME HOTEL PŘES SPOLEČNOST BOOKING.COM A ZATÍM JSME NEMĚLI SEBEMENŠÍ PROBLÉM. PO OBDRŽENÍ RF KARET PRO VSTUP NA POKOJ A INFORMACI O MÍSTĚ A ČASE PODÁVÁNÍ SNÍDANĚ, ODNÁŠÍME VĚCI Z AUTA NA POKOJ. NÁSLEDNĚ VYRÁŽÍME PROHLÉDNOUT OKOLÍ, SMĚR MÍSTNÍ BOULEVARD, MRKNEME NA ZASTÁVKU METRA A VEČER SE PŘIBLÍŽÍ JAK ROZJETÝ VLAK. ZÍTRA MÁME V PLÁNU CELODENNÍ VÝLET DO CENTRA A JE TŘEBA NABRAT DOSTATEK SIL.

Den 2. (25.3.2016) – Stáváme se berlíňany, trochu deštivo

dnes ... 0 km
ujeto celkem ... 532 km
SNÍDANĚ SE PODÁVÁ OD 7.00, ALE MY BYLI RÁDI, ŽE JSME SE PO OSMÉ TEPRVE VZBUDILI. PŘI VĚTŠINĚ UBYTOVÁNÍ RÁDI ZKOUMÁME MÍSTNÍ KUCHYNI A ZPŮSOB PODÁVÁNÍ JÍDEL A NÁPOJŮ. VÝBĚR FORMOU ŠVÉDSKÝCH STOLŮ JE ŠIROKÝ A MY SE NAJEDLI DOSYTA A JÁ SNAD I JEŠTĚ TROCHU VÍC. PO SNÍDANI ODCHÁZÍME ZA MÍRNÉHO MRHOLENÍ A S TEPLOTOU OKOLO 6°C SMĚR METRO, ZASTÁVKA DAHLEM-DORF.
Chianti
NEJPRVE SE POKOUŠÍME KOUPIT CELODENNÍ JÍZDENKY A ZAPLATIT KARTOU, PO PÁR POKUSECH PLATÍME PAPÍROVKAMI A PO PÁR MINUTÁCH JIŽ SEDÍME VE VAGÓNU NA TRASE U3. PŘEJÍŽDÍME NĚKOLIK STANIC AŽ NA PŘEDPOSLEDNÍ ZASTÁVKU WITTENBERGPLATZ. CESTU NÁM ZPŘÍJEMŇUJÍ POULIČNÍ VYHRÁVAČI NA COKOLIV. SAXOFON, TAHACÍ HARMONIKA, ZPĚV ATD. A PAK SAMOZŘEJMĚ LOUDÍ TURISTY O BAKŠIŠ. TO BYCH MUSEL PŘI KAŽDÉ JÍZDĚ ROZBÍT NEJEDNO PRASÁTKO, ABY SE DALI VŠICHNI OBDAROVAT. ZASTÁVKA WITTENBERGPLATZ JE SPOJNICÍ NĚKOLIKA TRAS METRA, TAKŽE TU PŘESTUPUJEME DÁLE NA U2 A ODJÍŽDÍME NA ALEXANDERPLATZ. NÁMĚSTÍ JE V OBLEŽENÍ STÁNKŮ SROVNATELNĚ S VÁNOČNÍM STAROMÁKEM V PRAZE. PROCHÁZÍME Z NÁMĚSTÍ KOLEM NÁDRAŽÍ, SMĚREM PŘES PARK, KOLEM RADNICE A KOSTELA SVATÉ MARIE SMĚREM K ŘECE SPRÉVĚ A BERLÍNSKÉ KATEDRÁLE. DÁLE SMĚREM K BERLÍNSKÉMU MUZEU A K MUZEU EGYPTA. VŠE JSOU TO HISTORICKÉ STAVBY, PO VÁLCE ZNOVU OPRAVENÉ. PO HLAVNÍ TŘÍDĚ JDEME SMĚREM K BRANDENBURGSKÉ BRÁNĚ. TURISTŮ JE RELATIVNĚ MÁLO. OD BRÁNY JDEME TŘÍDOU EBERTSTRASSE SMĚREM K POTZDAMERPLATZ. ZDE NASTUPUJEME DO METRA A PŘEJÍŽDÍME RŮZNÉ STANICE SE ZASTÁVKAMI. PROHLÍŽÍME OKOLÍ KOLEM VÝSTUPŮ STANIC. POTÉ SE VRACÍME DO HOTELU, KDE CESTOU NAVŠTÍVÍME I MÍSTNÍ OBCHŮDEK. K VEČERU DÉŠŤ ZESILUJE, PROTO FOTÍME PO SETMĚNÍ KOLEM STANICE NA POTZDAMERPLATZ, KDE JE NEJVÍCE NOČNÍCH SVĚTEL. DO POSTELE ULÉHÁME S DOBROU PROCHÁZKOU V NOHÁCH.

Den 3. (26.3.2016) - Sluncem zalitý Berlín

dnes ... 0 km
ujeto celkem ... 532 km
SPÁNEK JSME SI DOPŘÁLI DOVOLENKOVÝ, NAKONEC VSTÁVÁME V 8:30 A TO NÁS VYHNAL JEN HLAD. SNÍDANĚ BOHATÁ S VÝBĚREM VŠEHO, CO SI ČLOVĚK MŮŽE PŘÁT. MRAKY A DÉŠŤ JSOU PRYČ. SBALÍME SE NA CESTU A VYRÁŽÍME. STEJNĚ JAKO VČERA SMĚŘUJÍ PRVNÍ KROKY NA ZASTÁVKU METRA DAHLEM-DORF.
Berlin
NA NÁSTUPIŠTI ČEKÁME JEN PÁR MINUT, COŽ STAČÍ NA NÁKUP CELODENNÍ JÍZDENKY, SAMOZŘEJMĚ ZA HOTOVÉ. CESTA VEDE DO CENTRA BÝVALÉ VÝCHODNÍ ČÁSTI BERLÍNA, V PLÁNU MÁME NÁVŠTĚVU TLEVIZNÍHO VYSÍLAČE. HODNĚ JSME PŘEMÝŠLELI O OBJEDNÁNÍ PROHLÍDKY PŘES INTERNETOVÝ PORTÁL, ALE PAK JSME TO RADŠI NECHALI NÁHODĚ. JELIKOŽ SE NÁM VČEREJŠÍ POHLED NA POTZDAMERPLATZ VELICE LÍBIL A VŘELE HO DOPORUČUJEME, NECHTĚLI JSME VYNECHAT ANI PROHLÍDKU MÍSTA BĚHEM DNE.
ALE PĚKNĚ POPOŘADĚ. TRASU METRA MÍRNĚ MĚNÍME, I KDYŽ NÁS OBČAS MATE NĚMECKÝ SYSTÉM PŘÍPOJEK. PO JEDNOM KOLEJIŠTI JEZDÍ STŘÍDAVĚ VÍCE SOUPRAV A JE NUTNÉ DÁVAT PŘI PŘESTUPOVÁNÍ VĚTŠÍ POZOR NEŽ V METRU V PRAZE. I DNES MÁME CELODENNÍ JÍZDENKY, PROTO SI MŮŽEME ZKOUŠET CESTOVÁNÍ JAK SE NÁM ZLÍBÍ. VYSTUPUJEME NA ZASTÁVCE ALEXANDERPLATZ, JŮ, TO JE ALE FRONTA NA VĚŽ. MY JDEME SMĚREM KE KAŠNĚ NEPTUNBRUNNEN A PROHLÍŽÍME KOSTEL ST. MARIENKIRCHE, KTERÝ JE BOHUŽEL V REKONSTRUKCI A JE KOLEM POSTAVENÉ LEŠENÍ. ALE INTERIÉR JE ZPŘÍSTUPNĚN A STOJÍ ZA TO. POTÉ POKRAČUJEME SMĚR ROTES RATHAUS, VYUŽÍVÁME STŘÍDAVĚ JÍZDU METREM A NEBO JDEME PĚŠKY. TKŽE BĚHEM SOBOTY PŘIDÁVÁME DO REPERTOÁRU DENNÍ POTZDAMMER, BRANIBORSKOU BRÁNU, POMNÍK HOLOKAUSTU A ZÁROVEŇ KOPÍRUJEME MÍSTA, KDE BYLA VYSTAVĚNA BERLÍNSKÁ ZEĎ. BERLÍN JE TURISTICKY NEJVÍCE ZATÍŽEN PRÁVĚ V TENTO DEN. MUZEA, PARKY, KOSTELY, VŠUDE SPOUSTY TURISTŮ. A JELIKOŽ BĚHEM CELODENNÍHO PROCHÁZENÍ VIDÍME U BERLÍNSKÉ VĚŽE STÁLE VELKOU FRONTU, NÁVŠTĚVU VĚŽE RUŠÍME A NAHRAZUJEME JÍ NÁVŠTĚVOU MRAKODRAPU NA POTZDAMERPLATZU. ZDE JE VYHLÍDKOVÁ PLOŠINA VE 24. PATŘE A JE TO TÉMĚŘ BEZ FRONTY. VEČER JEDEME S-BAHNEM KE ZNÁMÉMU MOSTU V BERLÍNĚ, KDE SE NATÁČELO NĚKOLIK FILMŮ. JE TO OBERBAUMBRÜCKE. TATO ČÁST BERLÍNA PO SETMĚNÍ OPRAVDU ŽIJE, JE TU SPOUSTY RESTAURACÍ, ALE TAKÉ JE ZAPOTŘEBÍ VĚTŠÍ ODVAHA. CESTA ZPĚT METREM BYLA POHODLNÁ A METRO VE VEČERNÍCH HODINÁCH JEZDÍ SE STÁLE DOBRÝMI ROZESTUPY A JE POLOPRÁZDNÉ.

Den 4. (27.3.2016) – Neděle před velikonočním pondělím

dnes ... 0 km
ujeto celkem ... 532 km
PROHLÍDKA BERLÍNA SE PLNÍ DLE PLÁNU. V ULICÍCH JE PODSTATNĚ MÉNĚ TURISTŮ A JE DOCELA VOLNÝ PROSTOR I OKOLO PAMÁTEK. PROHLÍŽÍME PĚŠÍ BULVÁR KOLEM SPRÉVY AŽ K REICHSTAGSGEBAUDE, KTERÝ JE STŘEŽEN A JEŠTĚ V UCTIVÉ VZDÁLENOSTI OPLOCEN, ABY SE ZBRÁNILO ÚTOKŮM. ODTUD PŘES PARK, PAMÁTNÍK, CESTOU BÝVALÉ BERLÍNSKÉ ZDI, PO TŘÍDĚ EBERTSTRASSE AŽ K POTZDAMER PLATZ. ODTUD VEDE PROMENÁDA GABRIELE TERGIT, KTERÁ JE TAKÉ NA MÍSTĚ BÝVALÉ BERLÍNSKÉ ZDI. NEZAPOMENEME NA ZNÁMÝ POMNÍK S AMERICKOU CELNICÍ. PÁR ZASTÁVEK BĚHEM DNE NA DOPLNĚNÍ TEKUTIN A SVAČINKU V PODOBĚ PIZZY. KOLEM ČTVRTÉ ODPOLEDNE KUPUJEME BEZ FRONTY LÍSTEK NA VSTU DO TELEVIZNÍHO VYSÍLAČE A ČEKÁME NA SMS ZPRÁVU S INFORMACÍ, KDY BUDEME MOCI VYJET VÝTAHEM NAHORU.
ČEKÁME V BARU POD VĚŽÍ S TRABANTEM UPROSTŘED MÍSTNOSTI A TAK TO PO OZNÁMENÍ NEMÁME DALEKO. VYJÍŽDÍME NAHORU A UŽÍVÁME SI CELOU HODINU A PŮL VÝHLED NA BERLÍN VČETNĚ NÁDHERNÉHO ZÁPADU SLUNCE. POTÉ UŽ JEN VYUŽÍVÁME METRO NA PŘESUNY A NOHY ŠETŘÍME. UŽÍVÁME POSLEDNÍ ATMOSFÉRU BERLÍNA, HISTORICKÉHO A TAKÉ HISTORIÍ POZNAMENANÉHO MĚSTA. NA HOTEL DORÁŽÍME POZDĚ V NOCI A PO ULEHNUTÍ SPÍME JAKO MIMINKA.

Den 5. (28.3.2016) – Velikonoce a návrat domů přes Hřensko

dnes ... 503 km
ujeto celkem ... 1035 km
BOHATÁ SNÍDANĚ NÁS NABÍJÍ ENERGIÍ, JE VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ. VĚTŠINA LIDÍ SLAVÍ SVÁTEK DOMA A HOTEL JIŽ NENÍ TAK PŘEPLNĚNÝ. PO SNÍDANI PROVEDEME CHECK-OUT A NASEDÁME DO AUTA SMĚR ČESKÁ TŘEBOVÁ. STAVUJEME SE U TROPICAL ISLAND KOUSEK POD BERLÍNEM, ZBYTEK NĚMECKA PROJÍŽDÍME PO DÁLNICI JEDNÍM VRZEM A ZASTAVUJEME AŽ V HŘENSKU. I TADY TO VYPADÁ, ŽE JSME STÁLE V NĚMECKU, PROJDEME TRŽNICI A VYCHUTNÁME SI POHLED NA ŠIROKÉ LABE. ZBYTEK CESTY JE RUTINA, ČESKÁ LÍPA, MIMOŇ, JÍČÍN, HRADEC KRÁLOVÉ A JSME DOMA.

DĚKUJEME VÁM ZA POZORNOST A SNAD SE VÁM TENTO CESTOPIS LÍBIL.
Mail us:  kralova@infoczech.cz visitor's IP: 44.197.197.23 TOPlist InfoCzech.cz Copyright (c)2010 ELMO Jan Král